Ó-Zala vízállás Balatonmagyaród

Balatonmagyaród vízállás

Adatok megbízható forrásból: vizugy.hu

Ó-Zala: Balatonmagyaród vízállás jelentés


Balatonmagyaród vízállás: 532,0 cm

  • Vízfolyás: Ó-Zala
  • Szelvény: 8.743
  • Hőfok: None °C
  • Kisebb víz: None cm
  • Nagyobb víz: None cm

Balatonmagyaród árvízhelyzet

  • 1-es készültségi szint: nincs adat cm
  • 2-es készültségi szint: nincs adat cm
  • 3-as készültségi szint: nincs adat cm

Szombathely, Ozala és Balatonmagyaród: Felfedezések a Nyugat-Dunántúlon

A nyugati országrészben, ahol Szombathely történelme és pezsgő városi élete összeér a Zala vidékének természeti kincseivel, valamint Balatonmagyaród csendes, mégis vonzó kis településével, izgalmas és sokszínű útvonal bontakozik ki. Az alábbi cikkben részletesebben bemutatjuk, hogyan kapcsolódik ez a három helyszín, és mit érdemes tudni a “Ozala” név történetéről és jelentőségéről a régióban.

Szombathely: Római Gyökerek és Kortárs Kultúra

A Szombathely néven ismert város – az ókori Pannónia egyik legfontosabb településeként – Savaria néven alapíttatott a római korban. Ma Vas megye székhelye, ahol a történelmi múlt és a modern mindennapok ugyanúgy jelen vannak. Az Fő téren meghúzódó barokk és klasszicista polgárházak, a Savaria Múzeum gazdag leletei, valamint a mindig pezsgő Városháza környék hangulata mind azt üzenik, hogy a város nem ragadt meg a múltban. Évente megrendezik a Savaria Történelmi Karnevált, amikor az utcákat elárasztják a korhű ruhák, harci bemutatók és gasztronómiai ínyencségek.

Aki inkább a zöld környezetben szeretne feltöltődni, annak kiváló célpont a Kámoni Arborétum, ahol páratlan növénygyűjteményt és romantikus sétányokat fedezhet fel. Ezt az arborétumot gyakran kutatási céllal is felkeresik, hiszen számos, a hazai éghajlatban ritka növényfaj is megtalálható itt. A helyi konyha pedig tökéletes lezárása lehet a városi barangolásnak: a vasi specialitások – például a tökös-mákos rétes vagy a vadhúsból készült fogások – méltán híresek.

Ozala és a Zala vidéke: A név története és a táj értékei

A “Ozala” kifejezés a középkori és kora újkori forrásokban tűnik fel, egyes feltételezések szerint a mai Zala név korábbi változataként vagy rokon elnevezéseként funkcionált. A Zala szóval ma a megyét és a folyót is illetjük, ahonnan a “Ozala” (vagy “Azala”) név történetileg eredeztethető. Ez a vidék a Dunántúl gyönyörűen hullámzó dombjairól, termálforrásairól és természetvédelmi területeiről nevezetes.

A régióban többek között olyan helyek találhatók, mint Keszthely, Zalakaros vagy épp Zalavár – mindenki megtalálhatja a számára kedves kikapcsolódási formát. A Zala folyó és mellékágai védett vízi világot tartanak fent, erdeivel, nedves rétjeivel, gazdag madárvilágával. Horgászok, kerékpárosok, vízitúrázók egyaránt felkeresik ezt a területet, hogy átéljék a természetközeli pihenés élményét.

Természeti látnivalók és kultúra

Zala megyében nagy hangsúlyt kap a fenntartható turizmus és a falusi vendéglátás is. A Kis-Balaton, a Zalaapátiban található vizes élőhelyek vagy a Borostyán-tó környéke mind olyan helyszínek, ahol a csend, a madármegfigyelés és az erdő-mező nyugalma hívogatja a látogatót. Emellett a történelmi emlékek, például a középkori templomromok, várak, nemesi kúriák is megérnek egy-egy kitérőt.

Balatonmagyaród: Kapu a Kis-Balaton Világához

Balatonmagyaród a Kis-Balaton térségében, Zala megyében található, és bár méretében visszafogottabb, természeti adottságaiban mégis lenyűgöző. A falu határában elterülő mocsaras, nádassal borított táj a Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik kulcsterülete. A Kányavári-sziget és a Búbos vöcsök tanösvény kiváló példa arra, hogy a vízi és a szárazföldi élőhelyek hogyan találkoznak egymással.

Számtalan ritka madárfaj – gémek, kócsagok, és a Kis-Balaton “címermadarának” tekintett nagy kócsag – figyelhető meg itt, gyakran kora reggel vagy napnyugta idején. A terület kiemelt jelentőségű az európai madárvonulás szempontjából is, így a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park is rendszeresen szervez madármegfigyelő túrákat, természetvédelmi akciókat.

Falusi turizmus és vendégszeretet

Aki a Balatonmagyaród környékén szeretné eltölteni a szabadságát, több vendégház és kisebb panzió is rendelkezésre áll. Az itteni gasztronómia a környékbeli halételekre, a friss zöldségekre és a tájjellegű fűszerekre épít. A közeli borvidékek (például a Balatonboglári vagy a Keszthelyi-hegység pincészetei) finom borai is megjelennek az étlapokon. Felejthetetlen élmény lehet a hagyományos falusi rendezvényeken való részvétel, legyen szó egy disznótoros téli programról vagy egy szüreti felvonulásról a kora őszi napokon.

Utazási Útvonal és Logisztika

Aki Szombathely városából kíván elindulni, az a délkelet felé haladva (például a 86-os, majd a 74-es főutakon keresztül) éri el a zalai régiót, miközben a vidéki települések – köztük Ozala (Zala) területét – is átszelheti. Végül dél-délkeleti irányban folytatva az utat, elérhető Balatonmagyaród, mely a Kis-Balaton egyik bejárataként is tekinthető.

Közlekedés

  • Autóval: Az M86-os gyorsforgalmi út és a főutak kapcsolatai miatt Szombathelyről mintegy 1,5-2 óra alatt elérhető a Zala és a Balatonmagyaród környéke.
  • Tömegközlekedés: Szombathelyről induló busz- és vonatjáratok többnyire Zalaegerszeg vagy Nagykanizsa érintésével közelítik meg Balatonmagyaródot; előzetes menetrendi tájékozódás nagyon fontos.

Szállás és programok

  • Szombathely: Széles panzió- és hotelskála, városi látnivalók, múzeumok, színházi előadások.
  • Zala-vidék: Falusi vendégházak, borospincék, termálfürdők (például Kehidakustány, Zalakaros).
  • Balatonmagyaród: Közvetlen közel a Kis-Balaton látogatóközpontjaihoz, madármegfigyelő túrákhoz és a “vízi világ” rejtett ösvényeihez.

Miért érdemes ezt a környéket választani?

A Nyugat-Dunántúlra tervezett kirándulás során ez az útvonal a korok és helyszínek forgószínpadát kínálja. Szombathely római gyökereitől és kulturális eseményeitől kezdve a Ozala (Zala) környéki dombokon át, egészen Balatonmagyaród nádasokkal, vizes élőhelyekkel ölelt panorámájáig tarthat a felfedezőút. A történelmi és természeti összefüggések, a helyi gasztronómia, és a vendégszerető közösségek találkozása garantálja, hogy senki sem távozik élmények nélkül.

Hivatkozások és További Információk

 

Ahogy Szombathely múltja és pezsgő városi szcénája mellé felsorakozik Ozala (Zala) természeti és kulturális sokfélesége, majd a Balatonmagyaród vidékén ránk váró csendes, vadregényes mocsárvilág és madárrezervátum, úgy válik egyértelművé, hogy e hármas vonalvezetés hihetetlenül gazdag, mégis harmóniában lévő útvonalat tár fel.

A Nyugat-Dunántúl eme szeglete az ókori emlékektől a tükörsima vizes élőhelyekig ível, miközben ízelítőt ad a hamisítatlan magyar vendégszeretetből és a vidéki régiókra jellemző egyedülálló hangulatból.

Sütek beállítása