Tisza vízállás Tiszafüred

Tiszafüred vízállás

Adatok megbízható forrásból: vizugy.hu

Tisza: Tiszafüred vízállás jelentés


Tiszafüred vízállás: 565,0 cm

  • Vízfolyás: Tisza
  • Szelvény: 430.5
  • Hőfok: None °C
  • Kisebb víz: -232,0 cm
  • Nagyobb víz: 881,0 cm

Tiszafüred árvízhelyzet

  • 1-es készültségi szint: 650 cm cm
  • 2-es készültségi szint: 690 cm cm
  • 3-as készültségi szint: 730 cm cm

Szolnok, a Tisza és Tiszafüred – turizmus, természeti kincsek, történelem, gazdaság és sport

Szolnok és Tiszafüred a Tisza folyó partján fekvő jelentős települések, melyek gazdag történelemmel, kulturális értékekkel és páratlan természeti kincsekkel büszkélkedhetnek. A térség a turizmus szempontjából kiemelkedő: változatos látnivalók, gyógyfürdők és rendezvények vonzzák a látogatókat. A Tisza menti természeti értékek és az ökoturizmus lehetőségei országosan is egyedülálló élményeket kínálnak. Szolnok és Tiszafüred történelme és kultúrája gazdag hagyományokra épül, melyeket fesztiválok és múzeumok őriznek.

Emellett a városok gazdasága folyamatos fejlődésen megy keresztül az ipar, a mezőgazdaság és a turizmus terén. A Tisza és környéke pedig ideális a különféle sport- és szabadidős tevékenységekhez, legyen szó vízi sportokról vagy kerékpáros és gyalogos kirándulásokról. Az alábbiakban áttekintjük e témaköröket részletesen.

 

Szolnok és Tiszafüred turizmusa és látnivalói a Tisza partján

Szolnok, Jász-Nagykun-Szolnok vármegye székhelye, változatos látnivalókkal várja az utazókat. A belváros hangulatos sétálóutcáin századfordulós szecessziós és eklektikus épületek sorakoznak, köztük a neoklasszicista Városháza és a barokk stílusú református templom. Itt található Magyarország egyik legrégebbi kőszínháza, a Szigligeti Színház (alapítva 1815-ben), mely ma is pezsgő kulturális életet biztosít. Modern nevezetesség a Tiszavirág gyaloghíd, egy 2011-ben átadott, 444 méter hosszú, elegáns ívű sétahíd, mely Szolnok új jelképévé vált​. csodalatosmagyarorszag.hu

A híd a belvárosi Tiszai hajósok terét köti össze a Tiszaligeti Termálstranddal, megkönnyítve a folyó két partja közti átjárást. Szolnokon található továbbá a RepTár Szolnoki Repülőmúzeum, az ország legnagyobb repüléstörténeti gyűjteménye több tucatnyi repülőgéppel, illetve a Damjanich János Múzeum, mely a város és a megye történelmét és népművészetét mutatja be. A városban sétálva érdemes megtekinteni az egykori zsinagógát is, amely ma Szolnoki Galéria néven kiállítótér, valamint a főtéren álló Tiszavirág szoborcsoportot, mely az emberarcú kérészek násztáncát ábrázolja a szökőkútban.

 

Szolnok belvárosában, a Tiszavirág-híd városi hídfőjénél kialakított téren egyszerre élvezhető a történelmi és modern környezet: balra a Szolnoki Galéria (az egykori zsinagóga) kupolás épülete, szemben az Országzászló és a Hősök szobra, míg a híd túloldalán a Tiszaliget zöldje található.

Tiszafüred, melyet gyakran a Tisza-tó fővárosának is neveznek, elsősorban természeti látnivalóival és pihentető szolgáltatásaival csábít. A település fő vonzereje a szigetekkel és holtágakkal tarkított, gazdag élővilágú Tisza-tó, illetve maga a Tisza folyó, amelyek fürdési lehetőséget, horgászati élményeket és számos vízi sportot kínálnak​ tiszafured.hu

Tiszafüred rendelkezik egy gyógyhatású termálvízű stranddal is: a Tiszafüredi Thermálfürdő 39°C-os alkáli-hidrogénkarbonátos termálvize regeneráló és gyógyító hatású, ezért a fürdő kedvelt célpont a pihenni vágyók és a gyógyulást keresők számára. A város kulturális látnivalói közül kiemelkedik a Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház, ahol a híres füredi fazekasság emlékei és hagyományai tekinthetők meg – Tiszafüred évszázados hírnevét a népi kerámiaművészet alapozta meg. A tájház mellett két működő fazekasműhely is várja az érdeklődőket, ahol akár vásárolni is lehet a helyi mesterek által készített kerámiákból.

Emellett a város legrangosabb műemléke a klasszicista Lipcsey-kúria, mely ma a Kiss Pál Múzeumnak ad otthont, gazdag néprajzi és helytörténeti gyűjteménnyel. A nyári időszakban Tiszafüred pezsgő életét színes programok gazdagítják: július második hétvégéjén rendezik meg a háromnapos Tiszafüredi Halasnapok fesztivált, könnyűzenei koncertekkel, művészeti bemutatókkal, sporteseményekkel és családi programokkal, amely évről évre látogatók ezreit vonzza.

 

Tisza menti természeti kincsek és ökoturizmus Szolnok és Tiszafüred térségében

A Tisza folyó és a környező táj kivételes természeti értékeket rejt. A folyó mentén húzódó árterek, holtágak, mocsarak és erdőségek gazdag élővilágnak adnak otthont. A Tisza-tó vidéke – amely Magyarország második legnagyobb állóvize – különösen változatos: nádasok, ártéri erdők és sekély vízű laposok mozaikja biztosít élőhelyet számtalan madár-, hal- és növényfaj számára.

Gyakoriak errefelé a gémek és kócsagok, a réti sas köröz a tó felett, a vízben pedig olyan őshonos halak élnek, mint a ponty, a csuka vagy épp a hatalmas harcsa. A Tisza híres jelensége a tiszavirágzás, amikor júniusban a kérészek egyszerre rajzanak ki a folyóból. Ez a csupán néhány óráig tartó látványos násztánc az alkonyati égbolton a Tisza-parti települések egyik legérdekesebb természeti attrakciója​. csodalatosmagyarorszag.hu

A kérészek (népies nevükön tiszavirágok) milliói rövid életük során felrebbennek a víz fölé, párosodnak, majd elpusztulnak – e különleges és egyszerre gyönyörű jelenség a Tisza tisztaságának és ökológiai gazdagságának szimbóluma. Szolnokon a folyóhoz kötődő természeti kincsre a gyaloghíd lábánál álló Tiszavirágpár szobor is emlékeztet, mely két kérészt formáz.

A térség jelentős része természetvédelmi oltalom alatt áll. A Tisza-tó és környéke a Hortobágyi Nemzeti Park részét képezi, a tó nyugati szélén elterülő ártéri erdők és mocsarak pedig a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzethez tartoznak. A nemzeti park és a tájvédelmi terület része a Natura 2000 hálózatnak is, ami biztosítja a madárvilág és élőhelyek védelmét. Ennek köszönhetően az odalátogató ökoturisták szervezett formában ismerhetik meg a vidéket. Tiszafüred a Tisza-tavi ökoturizmus egyik központja: kiépített túraközpont-hálózattal és szakképzett vezetőkkel várják a természetjárókat.

Népszerű program a Tiszavirág Ártéri Sétaút, egy pallósorokból álló tanösvény a Tisza-tó nádas világában, amely interaktív módon mutatja be a tó védett növényeit és állatait. A szomszédos Morotva Kerékpáros Pihenőpark szintén tanösvényekkel és kilátópontokkal szolgál, ahol testközelből figyelhető meg a madárvilág vagy akár a vidrák játéka a vízben. A tó körül kiépített 65 km hosszú kerékpárút pedig lehetővé teszi, hogy a természet kedvelői két keréken, a gátakon kerekezve járják be a víztározó teljes területét.

Mind Szolnokon, mind Tiszafüreden fontos cél a természeti értékek megóvása és fenntartható hasznosítása – a környezetvédelem iránti elhivatottság garantálja, hogy e páratlan kincs a jövő generációi számára is megmarad.

 

Szolnok és Tiszafüred történelme és kultúrája a Tisza partján

Szolnok és Tiszafüred múltja szorosan összefonódik a Tisza folyóval, amely mindkét település fejlődésében meghatározó szerepet játszott. Szolnok stratégiai fekvésének köszönhetően már a honfoglalás idején ismert átkelőhely volt: első írásos említése 1075-ből származik, a későbbi Szolnok vármegye névadó ispánjáról (Zounok) kapta a nevét. A középkorban a Tisza és Zagyva találkozásánál épült vár fontos védelmi pont volt. Az 16–17. században Szolnok török uralom alá került, majd felszabadulása után a város gyorsan újjáéledt.

A 19. században, a vasút és a tiszai hajózás megjelenésével Szolnok jelentős kereskedelmi csomóponttá fejlődött, híres vásárokkal és pezsgő piaci élettel. A város kulturális életének egyik büszkesége a Szolnoki Művésztelep, amely 1902 óta működik, és számos neves festőnek adott otthont, megalapozva Szolnok hírnevét a képzőművészet terén. Szolnok lakói őrzik hagyományaikat: a helyi gasztronómia egyik jelképe a szolnoki gulyás, amelyet minden év szeptemberében nagyszabású Gulyásfesztiválon ünnepelnek a Tiszaligetben. E rendezvény 1999 óta ápolja az alföldi gulyásfőzés tradícióit, többnapos versennyel és kulturális programokkal.

Tiszafüred történelme során inkább mezővárosi jellegű volt: a környező vidéki mezőgazdaság és a halászat központjaként szolgált. A település nevét a Tisza-parti ártéri fűzfaerdőkről és füzesekről kapta (a „füred” utótag régi magyar nyelven fürdőhelyet is jelent, utalva a folyó és később a termálvíz adta lehetőségekre). Tiszafüred a 19. században a népi fazekasságáról vált híressé – a „füredi fazekak” messze földön keresettek voltak.

A népművészet e hagyománya máig él: a Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház mellett a mai napig dolgoznak fazekas mesterek a városban, és a motívumok tovább öröklődnek. Tiszafüred lakói büszkék helyi hőseikre is: a Kiss Pál Múzeum névadója Kiss Pál honvéd ezredes, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején jeleskedett.

A város több alkalommal is fontos szerepet játszott a Tisza szabályozásában és a környező puszta fejlődésében, különösen a 20. század második felében, amikor a Kiskörei víztározó kialakításával létrejött a Tisza-tó. A kulturális élet nyaranta csúcspontjához ér a Tiszafüredi Halasnapok során, mely immár évtizedes hagyomány – a halfogás és halételek ünnepe ez, ahol a helyi folklór (néptánc, népzene) és modern szórakoztató programok is helyet kapnak. Mind Szolnok, mind Tiszafüred igyekszik megőrizni és bemutatni gazdag kulturális örökségét: múzeumaik, rendezvényeik és műemlékeik a helyi identitás fontos pillérei.

 

Szolnok és Tiszafüred gazdasága és fejlesztései

Szolnok gazdasági szerepe régión belül meghatározó, a város az Észak-Alföldi régió egyik legnagyobb településeként gazdasági, közlekedési és katonai központ​. infoszolnok.hu

A második világháború utáni iparosítás során Szolnokon jelentős fa-, textil-, vegyipari, valamint papír- és cellulózipari bázisok épültek ki. A város határában működött évtizedekig a Szolnoki Papírgyár és több vegyipari üzem, amelyek sok ezer embernek adtak munkát. Az elmúlt évtizedek gazdasági átalakulásaival Szolnok igyekezett diverzifikálni iparát és szolgáltató szektorát. Létrejött a Szolnoki Ipari Park és a Szolnoki Logisztikai Központ, melyek vonzzák a hazai és külföldi befektetőket.

A város fekvése tranzit szempontból kiváló: a Budapestet kelet-magyarországi városokkal összekötő vasúti fővonal és a 4-es (most M4-es) főút/motorway itt halad át, így Szolnok fontos kereskedelmi elosztóhellyé vált. A városvezetés tudatos fejlesztéseket indított a gazdasági növekedés biztosítására, többek között a minőségi gyógyturizmus és rendezvényturizmus fejlesztése terén is​ infoszolnok.hu .

Ennek jegyében új szállodák, konferenciahelyszínek jöttek létre, és megújult a Tiszaligeti Termálstrand és Élményfürdő komplexuma, hogy egész évben vonzza a vendégeket.

Tiszafüred gazdaságát hagyományosan a mezőgazdaság és a halászat határozta meg, azonban a rendszerváltást követően az iparszerű termelés visszaesett, és a térség nehéz helyzetbe került a munkanélküliség miatt. Az utóbbi években a város egyre inkább a turizmusra és a szolgáltatásokra épít gazdasági stratégiájában. A Tisza-tó adta lehetőségek – horgászturizmus, vízi turizmus, ökoturizmus – folyamatosan bővülnek, ami számos helyi vállalkozás számára biztosít megélhetést (szállásadók, vendéglátás, túraszervezők stb.).

Emellett Tiszafüred igyekszik új ipari beruházásokat is a térségbe vonzani. Nemrég egy zöldmezős beruházás keretében egy élelmiszer-feldolgozó üzem telepedett meg a városban, több mint száz új munkahelyet teremtve – ez is mutatja, hogy a város nyitott az ipari fejlesztésekre is. Az önkormányzat aktívan pályázik fejlesztési forrásokra: utak újultak meg, korszerűsítették a közműhálózatot, és támogatják a helyi kis- és középvállalkozásokat. Tiszafüred vezető szerepre törekszik a Tisza-tó térségében, amit az is jelez, hogy együttműködik a környező településekkel a térségi projektekben – a város kulturális és gazdasági kisugárzása az egész környékre pozitív hatással van.

A turisztikai beruházások közül kiemelhető a strand és termálfürdő folyamatos fejlesztése (új medencék, wellness-szolgáltatások), valamint a kerékpáros és vízi infrastruktúra bővítése. Mindezek a lépések hozzájárulnak ahhoz, hogy Tiszafüred mára nemcsak természeti kincseiről, hanem egyre élénkebb gazdasági életéről is ismert legyen.

 

Sport és szabadidős tevékenységek a Tisza partján Szolnokon és Tiszafüreden

A Tisza és a Tisza-tó kiváló lehetőségeket biztosít az aktív kikapcsolódásra és a sportolásra. A folyó és a tó vizén számos vízi sport űzhető: népszerű a kajak-kenu, a csónakázás és a sárkányhajózás, de a vitorlázás és a windsurf is megjelent a tó bizonyos részein. Szolnok hosszú ideje a magyar kajak-kenu sport fellegvára; a város vízisport-egyesületei nemzetközi hírű versenyzőket neveltek ki, a Szolnoki Dózsa pedig a vízilabdában ért el európai kupagyőzelmeket.

A Tiszán minden nyáron megrendezik a Tisza-hajós felvonulást és több túrát is, ahol kenusok és evezősök fedezhetik fel a folyó kanyarulatait. Tiszafüreden a nyári hónapokban a szabadvízi strand a központja a vízi életnek: a kijelölt fürdőzőhely mellett lehetőség van vízibicikli és kajak bérlésére, a parton pedig strandröplabda-pályák és játszóterek várják a családokat. A horgászat szintén kiemelt szabadidős tevékenység mindkét településen – a Tiszában és a tóban fogható harcsák, pontyok és süllők híresek, rendszeresen tartanak horgászversenyeket is.

A kerékpározás és túrázás szerelmesei számára is ideális célpont a térség. A Tisza-tó körül kiépített bicikliút teljes egészében biztonságosan bejárható, így akár egy nap alatt megkerülhető a tó kétkeréken, gyönyörködve a vízparti tájban és megállva egy-egy madárlesnél. Tiszafüreden kerékpárkölcsönzők és szervizpontok könnyítik meg a bringások dolgát, a Morotva Pihenőparkban pedig pihenőhelyek és információs táblák segítik a tájékozódást. A gyalogtúrázók felfedezhetik a Tisza ártereit tanösvényeken – a már említett tiszafüredi ártéri sétaút mellett

Szolnok közelében is találhatók folyómenti ösvények, például az Alcsi-Holt-Tisza partján vezető útvonalak. Szolnok városában a Tiszaliget egyszerre szolgál sport- és rekreációs központként: a ligetben található atlétikai pálya, uszoda, sportcsarnok, teniszpályák és egy kalandpark is, így a helyiek és a turisták egyaránt találnak aktív programot.

A Tisza-parti sétányok és parkok jó lehetőséget adnak futásra, kerékpározásra vagy egyszerű pihenésre a természetben. Tiszafüreden pedig a lovaglás is opció, hiszen a környező pusztákon és gátszakaszokon több lovas tanya szervez túrákat a vendégeknek.

Szolnok és Tiszafüred térsége a Tisza révén egyesíti a természeti szépségeket, a kulturális élményeket és az aktív kikapcsolódást. Legyen szó városnézésről, madármegfigyelésről, múzeumlátogatásról vagy épp evezésről a folyón, ez a vidék minden korosztály számára tartogat emlékezetes programokat.

A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a térség turisztikai jelentősége egyre nő, miközben sikerül megőrizni azt az egyedi hangulatot és természeti gazdagságot, ami Szolnok, a Tisza és Tiszafüred varázsát adja.

Források:

  1. tiszafured.hu

    Tiszafüred város hivatalos turisztikai oldala – Bemutatkozás: A Tisza-tó természeti környezete, gazdag élővilága és a vízi sportlehetőségek jelentik Tiszafüred fő vonzerejét.
  2. csodalatosmagyarorszag.hu

    Csodálatos Magyarország - Tiszavirág-híd, Szolnok: A júniusi tiszavirágzás a Tisza-parti települések egyik legérdekesebb természeti látványossága, amikor a kérészek tömeges rajzása figyelhető meg.
  3. infoszolnok.hu

    Infoszolnok – A városról: Szolnok megyeszékhely a régió gazdasági, közlekedési központja; fejlesztéseit az ipari park, logisztikai központ létrehozása és a gyógy- és rendezvényturizmus fejlesztése jellemzi.

Sütek beállítása