Kettős-Körös vízállás Köröstarcsa
Adatok megbízható forrásból: vizugy.hu
Kettős-Körös: Köröstarcsa vízállás jelentés
Köröstarcsa vízállás: 202,0 cm
- Vízfolyás: Kettős-Körös
- Szelvény: 7.1
- Hőfok: 15,9 °C
- Kisebb víz: -111,0 cm
- Nagyobb víz: 909,0 cm
Köröstarcsa árvízhelyzet
- 1-es készültségi szint: nincs adat cm
- 2-es készültségi szint: nincs adat cm
- 3-as készültségi szint: nincs adat cm
Gyula, a Kettős-Körös és Köröstarcsa: Átfogó Képeskönyv a Délkelet-Alföld Gazdagságáról
A Gyula középkori múltja és fürdőturizmusa, a Kettős-Körös természeti szépsége, valamint Köröstarcsa falusias, tradíciókban gazdag miliője hármasban segítenek felfedezni a Délkelet-Alföld valódi arcát. Ez a cikk arra vállalkozik, hogy részletes áttekintést nyújtson arról, milyen történelmi, kulturális és környezeti értékeket kínál e három helyszín, és hogyan kapcsolódnak egymáshoz egyetlen, mégis sokrétű régióban.
Gyula: A Vár és a Fürdőváros Ideális Találkozása
A város rövid bemutatása
A Gyula néven ismert település Békés megye délkeleti részén található, a román határ közelében. Története a középkorra nyúlik vissza, amikor a Gyulai Vár a török elleni végvárrendszer kulcsfontosságú erődítménye volt. Ma már múzeumként és rendezvényközpontként működik, rendszeresen adva otthont kiállításoknak, zenei és színházi eseményeknek. A város közepén elhelyezkedő Gyulai Várfürdő gyógyvize pedig tovább gazdagítja a hely turisztikai vonzerejét.
- Gyulai Vár: Gótikus stílusban épült téglavár, a 15. századtól kezdve fontos védelmi szereppel bírt. A téglafalak és a bástyák közé belépve a középkori mindennapok hangulatába csöppenünk, kiegészítve a múzeumi tárlatok információival.
- Várfürdő: A forrásvízből feltörő termálvíz alkalmas a reumatológiai és mozgásszervi panaszok enyhítésére. Családbarát strand- és élménymedencékkel, szaunaparkkal és gyógyászati részlegekkel várja a látogatókat.
- Helyi gasztronómia: A Gyulai kolbász fogalom a magyar húsipari termékek világában. Emellett a környéken készített lekvárok, mézek és savanyúságok is ízelítőt adnak az alföldi konyha változatosságából.
(Forrás: Gyula hivatalos turisztikai oldala)
A Kettős-Körös: A Vizek Találkozásának Színhelye
Földrajzi sajátosságok
A Körös rendszer három fő ágból áll: a Fehér-Körös, a Fekete-Körös és a Sebes-Körös. Ezek mellé még csatlakozik a Berettyó is. A Kettős-Körös gyakorlatilag a Fehér-Körös és a Fekete-Körös összefolyásából jön létre (Gyula térségétől nyugatra), s innentől kezdve a folyó Kettős-Körös néven folytatja útját Békés és Körösladány irányába, hogy végül a Hármas-Körös kialakulásához vezessen.
- Ártéri területek: A Kettős-Körös mentén nedves rétek, ligeterdők és holtágak biztosítanak életteret a vízparti élővilágnak. Ezek a területek a magyar Körös-Maros Nemzeti Park részét képezhetik, ahol számos ritka madárfaj (gémek, kócsagok, récék stb.) talál menedéket.
- Horgászat és vízi sportok: A folyó vízállása és sodrása ideális kenuzásra, kajakozásra, emellett a partszakaszokon horgászstégek és kempingek is működnek. A ponty, a keszeg és a harcsa tipikus halfajok, amelyek miatt a horgászok gyakran visszatérnek.
Természetvédelmi és turisztikai jelentőség
A Kettős-Körös vízminősége és ártéri szabályozása kulcsfontosságú nemcsak a környék árvízvédelme és mezőgazdasági öntözése szempontjából, hanem a természeti értékek megőrzése miatt is. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság rendszeresen felügyeli a folyó szakaszait, és a nemzeti park igazgatóságaival együttműködve törekszik a fenntartható turizmus kialakítására.
(Forrás: Körös-Maros Nemzeti Park, Országos Vízügyi Főigazgatóság)
Köröstarcsa: Az Alföldi Falu és a Folyó Közössége
Köröstarcsa Békés megye területén, a Kettős-Körös jobb partján található, mintegy 25 kilométerre északnyugatra Gyulától. Az alföldi falvak történelmének és paraszti kultúrájának szép példája, ahol a folyóval és a természettel való közvetlen kapcsolat a mindennapok része.
Történelmi és kulturális vonatkozások
- Településnév: Első írásos említése a középkorra tehető, a “Tarcsa” utótag valószínűleg a táj ősi magyar elnevezésére vagy egy birtokos család nevére vezethető vissza. A „Körös-” előtag pedig a folyó közelségét hangsúlyozza.
- Hagyományok: A köröstarcsai népszokások és falusi rendezvények – például a disznótorok, a tavaszi-nyári falunapok és a szüreti mulatságok – mind a helyi közösség erős összetartásáról árulkodnak. A kézműves termékek, a házi kolbászok és a tradicionális tésztafélék is rendszerint megjelennek az itteni rendezvényeken.
Természeti adottságok és turisztikai lehetőségek
A Kettős-Körös partjától alig néhány perces sétára található réteken és erdős részeken szabadidős túrák, horgászhelyek, vagy akár kisebb csónakkikötők is kialakításra kerültek. Az ártéri ligeterdők és mocsaras rétek kiválóan illusztrálják a Kettős-Körös által meghatározott ökológiai gazdagságot, ahol madármegfigyelés és természetfotózás egyaránt kedvelt tevékenységek lehetnek.
(Forrás: Helyi önkormányzati kiadványok, a település honlapja)
Kapcsolódási Pontok: A Gyula–Kettős-Körös–Köröstarcsa Hármas Együttese
- Földrajzi viszonyrendszer: Gyula városa a Fehér-Körös közelében fekszik, míg a Kettős-Körös a Fehér-Körös és a Fekete-Körös egyesüléséből születik. Köröstarcsa éppen ennek a folyónak a partján helyezkedik el, így a folyórendszer összefogja a táj különböző pontjait.
- Kulturális és gazdasági együttműködés: Gyula, mint városi központ, magas szintű szolgáltatásokat és turisztikai infrastruktúrát nyújt, míg Köröstarcsa és a kisebb falvak a falusi turizmus, a mezőgazdasági termékek és a vendégszeretet révén egészítik ki a régió vonzerejét. A Kettős-Körös mindkét közösség számára jelentős természeti erőforrást és rekreációs lehetőséget képvisel.
- Turisztikai összeköttetés: Aki Gyulán kezdi az utazást, nem kell sokat autóznia vagy kerékpároznia ahhoz, hogy elérje a Kettős-Körös folyó menti szakaszokat, majd Köröstarcsát, ahol egy teljesen más, falusi világba csöppen. A kettő közötti kontraszt – a középkori téglavár és élénk fürdőváros, versus a csöndes, folyómenti élet – önmagában is varázslatos utazási élményt nyújt.
Gyakorlati Tanácsok: Közlekedés, Szállás és Programok
Közlekedés
- Autóval: Gyula és Köröstarcsa között a távolság nagyjából 30–35 kilométer, a 44-es és a 47-es főúton, valamint alsóbbrendű utak mentén gyorsan megközelíthető. A Kettős-Körös partjaira vezető kisebb bekötőutak néhol földutak, így időjárás függvényében eltérő állapotban lehetnek.
- Tömegközlekedés: A Volánbusz járataival vagy MÁV-START vasútvonalain juthatunk el Békéscsaba és Gyula irányából a környék több településére. Köröstarcsa felé ritkább menetrendekkel érdemes előzetesen tájékozódni a menetidőkről és az átszállási lehetőségekről.
Szállás és vendéglátás
- Gyula: Szállodák, panziók és apartmanok sokasága; ideális azok számára, akik kényelmes, városi kényelemre vágynak. A belvárosban található Gyulai Várkert és környéke különösen hangulatos.
- Falusi vendégházak: A Kettős-Körös menti kisebb településeken vagy Köröstarcsa térségében meghittebb, csendesebb körülmények között kaphatunk szobát, ahol gyakran helyi alapanyagokból készült reggelivel fogadnak.
Ajánlott programok és időzítés
- Tavaszi madárvonulás: A folyóparti tanösvények, madárlesek és fotós túrák érdemesek a természetkedvelők számára.
- Nyári vízi túrák: Júniustól szeptemberig általában ideális a vízállás a kenu- és kajaktúrákra, de mindig érdemes ellenőrizni az aktuális jelentéseket az OVF honlapján.
- Őszi szüreti mulatságok és falunapok: Köröstarcsán és a környékbeli falvakban hagyományosan ekkor rendezik a szüreti felvonulásokat, ahol a néptánc, a népzene és a hagyományos ételek kiemelt szerephez jutnak.
(Forrás: Volánbusz, MÁV-START, helyi önkormányzati kiadványok)
A Délkelet-Alföld Teljessége
A Gyula, a Kettős-Körös és Köröstarcsa alkotta “háromszög” számtalan szálon fonja egybe a történelmi, kulturális és természeti értékeket. A középkori hangulatot őrző Gyula a modern fürdővárosi kényelem és gasztronómiai különlegességekkel társul, míg a Kettős-Körös páratlan vízvilága a kalandos evezések, a csendes horgászat és az ártéri ligeterdők felfedezésére csábít. Köröstarcsa pedig a falusi hétköznapokban őrzi az alföldi hagyományokat, a közösségi rendezvények, a házias ízek és a vendégszeretet révén.
Legyen szó néhány napos aktív pihenésről vagy hosszabb vakációról, amelyet a Gyulai Vár monumentális falai, a Kettős-Körös rejtélyes holtágai és Köröstarcsa meghitt udvarai fémjeleznek, ez a térség a Délkelet-Alföld esszenciáját nyújtja az utazóknak. A pastorális táj, a régi korokat idéző építmények, a modern wellness- és fürdőkultúra valamint az őszinte alföldi vendégszeretet együttesen bizonyítják, hogy a magyar Alföld sokkal többet rejteget, mint elsőre gondolnánk.